Kdo jsem

ŽENA, MATKA, DULA

Jako dula doprovázím v období těhotenství, porodu a mateřství. 
Jako matka pozoruji a odkrývám. Jako žena naslouchám a sdílím.


Jsem porodní dula České asociace dul a laktační poradkyně Přirozeného kojení. Bydlím v Ličně u Rychnova nad Kněžnou a působím zejména ve východních Čechách - Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Chrudim, Náchod, Ústí nad Orlicí a okolí.

Vždy mi dělala velkou radost lidská pospolitost, blízkost sdílení, společný cíl a tvoření. Možná proto mě kroky zavedly ke studiu sociální pedagogiky a sociální práce, později ještě adiktologie na lékařské fakultě. Díky tomu jsem, mimo jiné, načerpala poměrně bohatý základ komunikačních dovedností, schopnosti respektu k individuálním potřebám a kompetencím každého jednotlivce, dále pak mnohé příležitosti k sebepoznání, což mi vnáší do života klid a stabilitu. Zdravotnická část vzdělání mi zase usnadňuje pohyb ve zdravotnickém prostředí.

S příchodem mého vlastního těhotenství, porodů a mateřství se tato radost začala tak nějak přirozeně soustředit kolem dalších těhotných žen a jejich rodin, kolem porodů, miminek a rodičovství vůbec. Cítila jsem, že je čas posunout se v životě zase o kus dál a můj muž byl velmi podporující, proto jsem se rozhodla absolvovat kurz pro duly u České asociace dul, kurz laktačního poradenství přirozeného kojení a další související návazné vzdělávání. 

Obklopuji se ženskostí, objevuji taje bylinek, hledám a nacházím jednoduché cesty vyšlapané tradicí.

Jsem si vědoma toho, že každá žena je jiná, každá má své vlastní zkušenosti a potřeby, a proto k jednotlivým ženám přistupuji v souladu s respektem k jejich individuálním přáním - tak, aby touto zkušeností prošly posílené a jisté ve svých kompetencích. Je mi pokaždé velikou ctí být ženě a její rodině po boku a stát se tak svědkyní tohoto procesu. Mým přáním je, aby ženy vnímaly své porody a období šestinedělí jako transformační zkušenosti nádherných rozměrů.