Lehkost v šestinedělí

   Mnohé ženy se pečlivě připravují na porod, prožívají vědomě těhotenství, popř. již přípravu na něj. Co je však stále opomíjeno, je šestinedělí. Velmi důležitá součást celého procesu, která není jen třešničkou na dortu příprav. Může zcela zásadně ovlivnit vnímání mateřství jako celku. Je to čas, kdy doznívá rytmus porodu, tělo se hojí, miminko ochutnává svět, svoji maminku. Ta je, v ideálním případě, sama opečovávaná, aby mohla tuto péči předat i svému dítěti. Objevují se stíny ženy, jejího dětství, partnerství dostává lekci ve světle změn rodinného systému, případní starší sourozenci mají co zpracovávat, nutně dochází k velkým sebereflexím rovněž na základě reakcí ne/pohody miminka...a mnoho dalšího. Samotné přebalování a krmení miminka, pokud chceš kojit, tě zaměstná na 24/7. Je tedy na místě "povolat celou vesnici", respektive obklopit se pomocí, jak jen to jde, vnést do tohoto kouzelného období radost a lehkost.


🧚‍♀️ POMOC

Může někdo v okolí strávit nějaký čas se staršími dětmi? Vzít je ven, hrát si s nimi ve vedlejší místnosti, nebo alespoň v jiné části místnosti, než jsi ty s miminkem? :-)
Může někdo vyprat prádlo, trošku poklidit kolem?
Může někdo obstarat nákupy? Funguje u vás dovážka nákupu?


🍲 JÍDLO

Navařit si do zásoby jídlo, zaplnit spíž, to je samozřejmě na místě. Není však nad čerstvě připravený pokrm. Tvoje tělo potřebuje pořádnou dávku výživy k hojení, nemluvě o výdajích při kojení. Co nedělá problém mamince, obvykle nedělá problém ani miminku. Vypozoruj individuálně, pokud budeš mít pocit, že miminko na něco reaguje nepříjemně. Jinak jez, na co jsi zvyklá.
Vývary, zejména z hovězích kostí, jsou velmi častou tradiční variantou napříč kulturami. Zahřejí, dodají aminokyseliny, elektrolyty a další živiny. Dobré je doplnit rovněž železo - vnitřnosti, melasa, kopřivový čaj s citronem například. Dopřej si i omega-3 kyseliny a jod. Nechat si připravit mořskou rybu nebo salát z řas může být dobrá volba. Semínka a ořechy můžeš mít stále po ruce, spolu s dostatkem tekutin. Doporučuju džusy, smoothies, rostlinná mléka, občas čaj a hooodně vody.
Nezapomeň ani na sacharidy a cokoliv, na co máš chuť - samozřejmě s rozumem :-)


🛌 ODPOČINEK A SEBEPÉČE

Využij každou možnost, kdy si můžeš odpočinout. Spi, když spí miminko. Užij si teplou sprchu, nech si připravit (ideálně) sedací hojivou bylinnou koupel (třeba z řepíku, řebříčku, měsíčku ...), zapal si svíčku, relaxuj, jemně se protáhni. Obklop se krásou a jemnou vůní. Postupně můžeš LEHCE cvičit pánevní dno, zavinout se do šátku, dopřát si třeba masáž od partnera. Promazat prsa, třeba kokosovým olejem, dopřát klínu i bradavkám přístup vzduchu. Opečovat jizvu po CS, poplakat si, pokud to potřebuješ.


💝 OXYTOCIN

Tenhle hormon je zodpovědný za mnohé procesy nejen při porodu, ale i během celého života. V šestinedělí pak napomáhá zavinování dělohy, upevňování rodinných vazeb, vztahu s miminkem, podílí se i na kojení. Podpořit jeho vylučování můžeš kontaktem kůže na kůži s miminkem, teplem, dobrým jídlem, odpočinkem a čímkoliv, co ti dělá dobře.


   Opět platí - co do šestinedělí vložíš, to se ti vrátí. V podobě rychlejšího hojení, duševní pohody tvojí, a posléze i tvých dětí. A pokud nemáš komu říct o pomoc, můžeš se porozhlédnout po službách poporodní duly, která obvykle umí úplná kouzla v péči o šestinedělky, můžeš kontaktovat ženy v regionální mateřské skupině nebo třeba ve facebookové skupině Pomáháme si (nejen) v šestinedělí.