MÉ SLUŽBY


Nepřetržitá podpora duly při porodu podle rozsáhlých studií přinesla tyto výsledky:

  • zkrácení délky porodu o 25 %
  • snížení četnosti užití léků proti bolesti o 31 %
  • snížení četnosti podání umělého oxytocinu ke stimulaci porodních kontrakcí o 50 %
  • snížení porodů s užitím kleští o 34 %
  • snížení porodů císařským řezem o 45 % 

            (Marshall H. Klaus, John H. Kennel, Phyllis H. Klaus, 2004) 

Jako porodní dula a laktační poradkyně působím zejména
ve východních Čechách - Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Náchod, Ústí nad Orlicí a okolí.

Těhotenství

Je moc příjemné, když je těhotná žena obklopena podporujícím prostředím. Vzhledem k našemu životnímu stylu se málokdy dočkáme péče komunity, jakou těhotenství, třebaže zajisté není nemocí, určitě zasluhuje. Je to požehnaný stav a je krásné, pokud je radostný, žena nese své tělo a zároveň tělíčko nenarozeného miminka s lehkostí. Během těhotenství je ideální čas na porovnání všeho, co je třeba, připravit sebe  a své blízké na velkou změnu, jakou je příchod miminka na svět. To se týká i předporodní přípravy - zvážení variant místa porodu, porodních přání, přípravy na kojení a šestinedělí, výběr vhodných pomůcek pro zdravé nošení dětí a tak dále. Neméně důležitý je také prostor pro sdílení obav i radostí, pomoc a podpora - třeba ovázáním těhotného bříška šátkem (pinta, rebozo). Hezké vzpomínky a větší jistotu může dodat také předporodní rituál, který mohu pomoci zorganizovat.

Porod - Momentálně nedoprovázím

Odpradávna a napříč kulturami rodící ženu provázely jiné ženy. Jako dula vám mohu být při porodu kontinuální oporou, pomoci emocionálně a fyzicky, mohu vám poskytnout informace a zkušenosti a podpořit tak vaše informovaná rozhodnutí. Při porodu podporuji ženu i jejího partnera, jsem po celou dobu přítomná pro oba rodiče, a to v takové míře, jaká je jim příjemná.

Po porodu

Bezprostředně po porodu vám rovněž mohu poskytnout oporu a poradenství při kojení a pomoc a rady s péčí o sebe a miminko, pokud si to budete přát. Nabízím také návštěvu poporodní, kdy pomůžu, s čím je třeba, a nabídnu prostor a možnost probrat zážitek porodu, rekapitulovat někdy zamlženou posloupnost jednotlivých momentů a podobně. Ráda poradím s úvazem miminka do šátku, s tzv. bezplenkovou komunikační metodou a s čímkoliv dalším, co budete potřebovat.